Ako nakupovať bezpečne na internete

No file selected.

Čoraz viac užívateľov internetu využíva pohodlné a výhodné online nakupovanie. Aj preto môžme nájsť množstvo internetových obchodov a stále pribúdajú nové. Tento svet žiaľ nie je dokonalý, takže môžeme naraziť aj na menej serióznych obchodníkov, ktorí nám nakupovanie na internete dokonale znechutia. Preto Vám prinášame pár tipov bezpečného nakupovania na internete, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa neserióznym e-shopom.

Čo by Vás v prvom rade malo zujímať je, či je internetový obchod identifikovateľný. To znamená, že na stránkach e-shopu musia byť uvedené identifikačné údaje prevádzkovateľa obchodu. Podľa §4 ods.1 zákona č.22/2004 Z.z. o elektronickom obchode je internetový obchodník povinný poskytnúť zákazníkom minimálne tieto údaje, ktoré musia byť ľahko a trvale prístupné:

 • názov, obchodné meno a sídlo poskytovateľa služieb ak sa jendá o právnickú osobu, resp. meno, priezvisko, miesto podnikania a adresu bydliska poskytovateľa služieb v prípade fyzickej osoby
 • daňové identifikačné číslo, ak je platiteľom DPH
 • adresu elektronickej pošty a telefónne číslo
 • označenie registra, ktorý ho zapísal a číslo zápisu
 • názov a adresa orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému činnosť poskytovateľa služieb podlieha

Často sa môžete strenúť s tým, že jediným kontaktom na obchodníka je kontaktný formulár. Takýto e-shop je už podozrivý, keďže prevádzkovateľ jednak neuvádza svoje meno (názov), ani žiadny požadovaný kontaktný údaj, prostredníctvom ktorého by ste ho mohli kontaktovať napríklad v prípade reklamácie.

Okrem toho je podľa §10 ods.1 zákona č.108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji, internetový obchodník povinný pred uzavretím zmluvy na diaľku súčasne s ponukou tovaru alebo služby spotrebiteľovi okrem vyššie uvedených údajov oznámiť:

 • trvalý pobyt a živnostenské oprávnenie (fyzická osoba), resp. obchodné meno a sídlo (právnická osoba)
 • opis tovaru alebo služby
 • cenu tovaru alebo poskytnutej služby
 • dodacie podmienky a náklady na dodanie tovaru
 • platobné podmienky
 • poučenie o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy
 • cenu za použitie prostriedkov komunikácie na diaľku, ak sa cena určuje inou ako základnou sadzbou
 • lehotu, počas ktorej je predávajúci viazaný svojou ponukou, vrátane ceny
 • minimálnu lehotu, na ktorú možno zmluvu uzavrieť, ak ide o zmluvu o predaji tovaru alebo o poskytnutí služby, ktoré sa dodávajú alebo vykonávajú nepretržite alebo opakovane

Správnosť uvedených údajov si môžete skontrolovať v obchodnom registri alebo živnostenskom registri. Obchodníci, ktorí nemajú uvedené tieto údaje na svojich stránkach, zrejme neberú svoje podnikanie moc seriózne, preto by ste sa im mali určite radšej vyhnúť.

Obchodníka si môžete preveriť aj úplne jednoduchým spôsobom a to telefonátom alebo e-mailom. Zistíte tak jeho dostupnosť a môžte sa spýtať na niektoré obchodné podmienky. Podľa odpovedí uvidíte, či ich obchodník vôbec pozná, alebo ich len okopíroval z iného e-shopu bez toho, aby poriadne poznal zákon a vlastné obchodné podmienky.

Nezabudnite si pozorne pozrieť aj krajinu, z ktorej obchodník pochádza. Mnohé zahraničné internetové obchody sa môžu javiť ako slovenské, no prevádzkovateľ je zahraničná spoločnosť. Takéto e-shopy síce ponúkajú obvykle výhodnejšie ceny, no môže tu neskôr nastať problém napríklad s vrátením tovaru, prípadne jeho výmenou alebo reklamáciou. Tovar musíte posielať do zahraničia a poštovné je niekoľkonásobne vyššie ako poštovné na Slovensko. Ak pri nákupe v slovenských e-shopoch vzniknú problémy vyplývajúce z porušenia zákonov, môžete sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), ktorá po preverení relevantných informácií zjedná v prípade potreby nápravu. V prípade nákupu v zahraničných internetových obchodoch sa predajný proces vrátane uplatňovania reklamačných práv za zodpovednosť za chyby uskutočňuje podľa právnych predpisov platných v krajine, kde je internetový obchod registrovaný. V prípade problémov máte možnosť sa obrátiť na príslušné spotrebiteľské centrum v danej krajine, čo môže byť pre našinca omnoho náročnejšie na komunikáciu.

Vždy si vopred preštudujte ponúkané možnosti dopravy tovaru, jej ceny a možné spôsoby platby. Pokiaľ v internetovom obchode nakupujete prvý krát neplaťte prevodom na bankový účet. Vyberte si radšej platbu na dobierku, prípadne osobný odber tovaru v prevádzke e-shopu, kde zaplatíte v hotovosti. Seriózne obchody ponúkajú viacero spôsobov platieb a nielen platbu vopred na bankový účet.

Internetový obchod si môžete overiť aj na internetových portáloch venovaným online nakupovaniu, kde nájdete skúsenosti ostatných nakupujúcich. Takúto možnosť ponúka aj náš katalóg internetových obchodov Nakupujemzdomu.sk. V našom katalógu môžete k e-shopom pridávať komentáre, prípadne ich ohodnotiť tzv. hviezdičkovým systémom. Pokiaľ sa chcete podeliť o svoje skúsenosti, určite tak urobte. Či sú Vaše skúsenosti dobré alebo zlé, pomôžete tak pri výbere toho najlepšieho e-shopu ostatným.

Komentáre (1)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

 • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
 • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.