Ako si založiť internetový obchod (e-shop)

Stále sa zvyšujúci záujem ľudí o nákup cez internet privádza mnohých podnikateľov k myšlienke založiť si vlastný internetový obchod, v ktorom chcú ponúknuť či už svoje výrobky, alebo tovar od iných výrobcov. Impulzom sú určite aj relatívne nízke náklady na založenie a prevádzku internetového obchodu. Chceli by ste aj Vy mať vlastný e-shop, ale neviete ako na to? V tomto článku Vám poradíme, ako si vlastný e-shop otvoríte

Keďže podnikanie na internete je podnikanie ako každé iné, musíte byť v prvom rade právnická osoba, alebo fyzická osoba so živnostenským listom. Predmetom Vášho podnikania musí byť maloobchodný predaj koncovému užívateľovi, na čo nepotrebujete žiadne špeciálne školy ani kurzy, a tak si takýto predmet podnikania môže dať ktokoľvek. V tomto článku nebudeme rozoberať, ako si založíte živnosť a čo všetko potom s podnikaním súvisí. O tomto náš článok nie je a články na takú tému určite nájdete na špecializovaných stránkach. Nás zaujíma, ako si založíme vlastný e-shop!

 

Čo budem v e-shope predávať

Ešte predtým, ako si vytvoríte, alebo si dáte vytvoriť webovú stránku Vášho online obchodu, mali by ste mať jasno, čo v ňom chcete predávať. Ak vyrábate vlastné produkty, alebo máte už "kamennú" predajňu, v tejto otázke máte určite jasno. Pre tých ostatných mám len jednu radu. Predávajte to, v čom sa vyznáte. Nie je horšie, ako keď obchodník ani poriadne nevie, čo predáva. Pokiaľ ste dobrý v počítačoch, predávajte počítače, pokiaľ ste športovec, predávajte športové oblečenie a vybavenie. Pracovali ste dlhé roky ako automechanik, e-shop s autosúčiastkami je pre Vás skvelá voľba. Ženy, nebojte sa otvoriť si internetový obchod zameraný na parfumy, drogériu, detské oblečenie, či bytové doplnky.

Pokiaľ by Vás zaujímalo, aká veľká konkurencia je vo Vašom obore, pozrite si napríklad kategórie v našom katalógu e-shopov nakupujemzdomu.sk. V niektorých kategóriach existuje viac obchodov, v niektorých menej. Možno aj táto informácia bude pre Vaše rozhodovanie dôležitá.

 

Dodávatelia

Ďalším krokom je oslovenie dodávateľov, od ktorých budete tovar nakupovať. Vyhľadať ich môžte cez rôzne internetové katalógy firiem, kde hľadajte predovšetkým kategóriu veľkoobchod. Oslovte ich telefonicky alebo e-mailom, prípadne niektorí ponúkajú registráciu pre partnerov na svojich stránkach. Predstavte im svoj zámer otvoriť internetový obchod, Váš záujem o spoluprácu a vyžiadajte si čo najviac informácií o prípadnej obchodnej spolupráci. Najdôležitejší je samozrejme veľkoobchodný cenník a obchodné podmienky.

 

Názov obchodu, doména a webhosting

Názov obchodu by mal byť jednoduchý, ľahko zapamätateľný a mal by súvisieť s ponukou vo Vašom e-shope. Podľa názvu potom vyberajte aj doménu (adresa webstránky). Nie vždy musí byť www adresa rovnaká ako názov obchodu, no kvôli zapamätaniu je to určite výhodnejšie. Veľmi dôležitým faktorom pre výber názvu e-shopu a jeho domény je vyhľadávanie. Názov domény je jedným z najsilnejších kritériom pre umiestnenie v internetových vyhľadávačoch, napríklad v Google. Pokiaľ budete predávať napríklad nábytok, je dobré mať slovo nábytok v doméne zakomponovaný. Nájsť však vhodnú doménu, ktorá by bola ešte voľná, nie je také jendoduché. Väčšina domén s kvalitnými názvami sú už zaregistrované, takže si dajte záležať, popremýšľajte a hľadajte. Skúste dávať pred slovo nábytok nejaké zaujímavé prívlastky (napríklad lacný, moderný, drevený,...) a skúste obsadenosť domén www.modernynabytok.sk, alebo kombinujte slová pridaním pomlčky (-) www.moderny-nabytok.sk.

Keď už máte vybraný názov a doménu a e-shop neplánujete prevádzkovať na vlastnom servery, potrebujete kvalitný webhosting. Výber kvalitného webhostingu je veľmi dôležitý. Pokiaľ pôjdete k webhostingovej spoločnosti, ktorá má slabé servery, a tým pádom ich časté výpadky, potom je Váš internetový obchod často nedostupný a stráca dôveru zákazníkov. Každá webhostingová spoločnosť ponúka viacero webhostingových balíkov, ktoré sa líšia predovšetkým veľkosťou poskytnutého priestoru, množstvom mailových schránok, subdomén či databáz. Pre e-shop budete určite potrebovať databázu, najviac využívaná je MySQL. Podľa počtu položiek tovaru si vyberajte aj diskový priestor. Pokiaľ sa jedná o väčší e-shop, určite budete potrebovať niekoľko stoviek megabajtov.

Za doménu a webhosting sa platí ročný poplatok. Pri doméne .sk sa pohybuje cena okolo 16,- EUR a dobrý webhosting od 30,- EUR. Pokiaľ by ste mali záujem o registráciu domény a webhosting, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám pomôžeme aj pri výbere vhodného názvu pre Vašu doménu.

 

Vytvorenie internetového obchodu

Existuje niekoľko možností, ako internetový obchod vytvoriť, no všetky sa točia okolo systému (softvéru) na e-shopy. Takýto systém Vám umožní vkladať do e-shopu kategórie výrobkov, samotné výrobky, spravovať objednávky a samozrejme zákazníkom umožňuje online nakupovanie. Aké sú teda možnosti?

 • Free e-shopy (open-source) - sú to systémy, ktoré sú na internete k stiahnutiu zadarmo. To pre Vás znamená nulovú investíciu čo sa týka financií. No bez pokročilých počítačových znalostí inštaláciu, nastavenie a spustenie takého e-shopu asi samostatne nezvládnete. Ak sa do toho predsa len pustíte, bude Vás stáť veľa času, kým sa so systémom dostatočne zoznámite a e-shop rozbehnete. Preto je výhodnejšie nechať takúto inštaláciu na odborníkov, ktorí majú s open-source obchodmi skúsenosti, nastavia Vám všetko podľa Vašich požiadaviek a prispôsobia aj dizajn, ktorý v základnej inštalácii obvykle býva veľmi nevkusný a nevhodný na seriózny biznis. Free e-shopov je na internete dosť veľké množstvo, no medzi najpoužívanejšie a najkvalitnejšie patria systémy Magento, osCommerce, Zen-Cart, Virtuemart (potrebná aj Joomla), Quick.Cart a Prestashop. Pokiaľ by ste potrebovali pri Vašom výbere poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Máme bohaté skúsenosti v tejto oblasti.
 • Prenájom e-shopu - tu platíte mesačný poplatok firme za prenájom systému, ktorý ho vytvorila. Ceny sa môžu pohybovať už od pár EUR za mesiac. Výhodou je, že nemáte žiadne starosti s inštalovaním. V podstate môžte nahrať obsah e-shopu a začať predávať. Nevýhodu je, že vzhľad Vášho e-shopu si obvykle vyberáte z niekoľkých jednoduchých dizajnov, ktoré sa minimálne upravia pre Vás e-shop. Takéto internetové obchody potom vyzerajú veľmi identicky, čo môže niektorých zákazníkov odrádzať. Môžte si dať samozrejme vypracovať orifinálny dizajn, no za toto zaplatíte aj niekoľko stoviek EUR. Tento systém je nevýhodný aj zdlhodobého hľadiska, hlavne pokiaľ si vyberiete niektorý z drahších balíkov (obsahuje viac zaujímavých funkcií), ktorý Vás mesačne môže stáť od 30 do 60 EUR. Suma, ktorú celkovo uhradíte o niekoľko rokov je už výrazne vysoká a stále rastie.
 • Vytvorenie e-shopu na mieru - profesionálna firma Vám vytvorí aj profesionálny internetový obchod. Vytvorí Vám kvalitný dizajn, moduly podľa Vašich požiadaviek,... Za to si však nechá aj riadne zaplatiť a investícia do takéhoto e-shopu sa pohybuje rádovo v tisíckach EUR. Potom už však neplatíte žiadny mesačný poplatok za prenájom e-shopu.

Predtým, ako sa rozhodnete pre niektorú z týchto možností, prezrite si iné, už hotové e-shopy. Inšpirujte sa a rozhodnite, aké funkcie by mal obsahovať Váš obchod. Potom sa informujte, či to jednotlivé systémy dokážu. Pokiaľ si dáte e-shop niekomu vytvoriť, pozrite si, aké obchody už daný človek či firma vytvorili. Často sa môže stať, že Vás niekto naláka na nízku cenu, no konečný výsledok bude skôr katastrofa ako obchod, ktorý by Vám mal zarábať. Nízka cena samozrejme nemusí byť vždy odrazom nekvalitnej práce. Preto si radšej zakaždým vyžiadajte prechádzajúce referencie.

 

Záver

Váš internetový obchod je už hotový, no to je len začiatok Vášho internetového biznisu. V ďalších článkoch si povieme, čo musí internetový obchod podľa zákonov spĺňať a obsahovať. Veľmi dôležitý bude článok o prezentácii obchodu. Na Slovensku existujú tisíce internetových obchodov, preto si ukážeme, ako dať zákazníkom o sebe vedieť.

Komentáre (16)

 • martin milko
  martin milko
  07 Máj 2011 v 17:32 |

  dobry den .chcel by som zalozit internetovy obchod s oblecenim ale neviem ako na to . najviac sa my pozdava ta moznost ze prenajat uz hotovu stranku? dobre pisem ? ja sa nevyznam v pc . da sa to zvladnut aj cez email ? myslim kontakt s vama alebo je nutne osobne sa dohovorit ? dokazem to potom vytvorit aj sam alebo uz to vytvorite vy pre mna atd.dakujem za odpoved a ospravedlnujem sa za moju neznalost v pc . som velmi netechnicky zalozeni

  • Administrator
   Administrator
   09 Máj 2011 v 17:10 |

   Odpoveď na Váš dotaz vyžadoval dlhšiu odpoveď, tú sme Vám preto poslali na Vašu mailovú adresu.

 • Nina
  Nina
  18 September 2011 v 13:57 |

  Fúhu. Ja som si myslela, že je to len tak, a vytvoriť si vlastný e-shop môže aj neplnoletá osoba bez občianskeho preukazu - ako som ja. Len si niečo vyrobím, "hodím" to na ten e-shop, urobím si reklamu (či už na iných stránkach alebo reklamou ľudu) a mám. Žiadne poplatky, žiadne pokuty, len čistý zisk. Prečo to tak nejde?

  • Martin
   25 September 2011 v 00:03 |

   Nejde to preto, lebo sa jedná o podnikanie a k tomu treba minimálne živnosť. Navyše štát z každého príjmu chce zinkasovať dane. Bez živnosti sa dá cez internet zarobiť prostredníctvom affiliate programov. Ale neviem ako je s vekom

 • Dávid
  Dávid
  31 Október 2011 v 16:55 |

  Dobry den chcel by som si založiť internetovy obchod z oblečením ktore by som predával na objednávku čiže ak by mal niekto záujem tovar by som mu zo zahraničnej stánky objednal a následne doručil na jeho adresu.Chcem sa spýtať či musím platiť DPH a dalšie veci stým spojené alebo či musím mať živnosť alebo či sa to dá predávať aj bez tyýchto veci čiže by som mal obchod kde by boli v ponuke veci kupujúci by zadal objednávku,ja tovar objednal a následne poslal na adresu objednavajúceh bez žiadnych dalšich veci ako sú faktury a takéto veci..Alebo nejaka stranka kde by som tie veci len pnúkal nemusel by to byť internetový obchod ,aj tak by som musel mať živnosť a platiť DPH a taketo veci? Dakuejm zatial

  • Administrator
   Administrator
   31 Október 2011 v 21:14 |

   Pokiaľ by ste chceli prevádzkovať internetový obchod, musíte mať určite aspoň živnosť, keďže sa jedná o podnikateľskú činnosť. DPH by ste platili až pri určitej výške obratu. Ale živnosť a prevádzka internetového obchodu Vás zaväzuje k niekoľkým iným náležitostiam, takže si treba dobre premyslieť, či sa Vám to oplatí. Možnosťou pre Vás by možno bolo ponúkať veci na inzertných portáloch ako súkromná osoba. No v prípade, že by ste to robili vo veľkom a s cieľom finančného zisku, stále sa podľa mňa jedná o podnikanie...

   • Martin
    22 Február 2012 v 08:37 |

    V definícii živnosti sa hovorí, že je to sústavna činnosť, takže akonáhle predávate produkty pravidelne, tak by ste mali mať živnosť, viesť si účovníctvo a platiť odvody.

    Riešením je affiliate marketing, čo je sprostredkovanie predaja. Funguje to tak, že uzavriete zmluvu s nejakým e-shopom. Vy na vašich stránkach budete odkazovať na na daný e-shop a pokiaľ si niekto z ľudí, ktorí prišli z vašej stránky niečo zakúpi, tak vy z toho dostanete províziu.

    Časom, keď zistíte, že veľa ľudí chodí z vašej stránky na stránku e-shopu, tak potom si otvorte vlastný obchod s podobným sortimentom. Lahšie takto odhadnete svoje zárobky, aj náklady súvisiace s prevádzkou e-shopu.

    Affiliate marketing má jednu obrovskú výhodu, nepotrebuje žiadnu živnosť a takmer žiadne investície. Chce to len čas a vzdelávať sa.Tipy, ktoré vám pomôžu uspieť v predaji nájdete na mojej stránke.

 • Katka
  Katka
  02 November 2011 v 16:46 |

  Dobrý deň, mali by sme záujem o zriadenie web.stránky s e-shopingom. Tovar by bol uložený v max. piatich kategóriach. Zatiaľ nemáme vybranú žiadnu spoločnosť, ktorá by nám v tom pomohla, nemáme s tým žiadne skúsenosti, poradili by ste nám??? Vopred ďakujeme.

  • Administrator
   Administrator
   02 November 2011 v 23:10 |

   Pani Katka, ako ste sa mohli dočítať v našom článku, možností, ako vytvoriť eshop je viacero. Správny výber záleží od Vašich počiatočných finančných možností a od požiadaviek, ktoré od svojho eshopu očakávate. Aby sme Vám pomohli poradiť a vybrať čo najlepšie, výhodnejšia by bola mailová komunikácia. Napíšte nám prosím na info@nakupujemzdomu.sk Vaše presné požiadavky na eshop a radi Vám pomôžeme a poradíme.

 • Mima
  Mima
  20 November 2011 v 12:51 |

  Dobrý den
  chcem sa spýtať ako je to s obrázkami a udajmi o výrobkoch ked si chcem otvori ť eschop s autodielmi a objednávam cez elektronický katalog u velkododávatelov. Môžem si z nich skopírovať obrázky a info alebo si to musím dať do svojho programu ručne / a do akého formátu/ a potom to kopírovať do svojho obchodu.
  dakujem velmi pekne

  • Administrator
   Administrator
   20 November 2011 v 20:14 |

   Väčšina systémov pre eshopy má možnosť importovania údajov. Pre Vás je dôležité vedieť, či Váš systém takýto import podporuje a v akých formátoch. Najčastejšie to býva XML alebo CSV. Váš veľkoobchodný dodávateľ by Vám mal dodať súbor v jednom z týchto formátoch, ten ale zrejme bude potrebné ešte upraviť podľa potrieb Vášho eshopu. Potom už stačí len využiť funkciu importu. Pre neskúseného človeka to môže byť náročnejšie, preto možno treba využiť služby profesionálov. Môže Vám to ušetriť mnoho času a starostí. Neskôr sa to ale určite dokážete naučiť...

 • Tomáš
  Tomáš
  15 December 2011 v 17:24 |

  Dobry den
  Chcel by som sa spytat ako to vlastne je, ze mozem vo svojom e shope predavat vsetko co kupim napriklad v inom e shope( zahranicnom) alebo potrebujem na kazdu jednu znacku tovaru nejake specialne povolenie od vyrobcu?dakujem za radu.

 • alexander.kadar
  alexander.kadar
  14 Január 2013 v 21:50 |

  Dobry den
  Chel bi som sa informovat ako to cele funguje .Chcel bi som si zalozit internetovy obchod co vsetko je ktomu potrebne?
  Dakujem vam vopred za skoru odpoved .. s pozdravom.

 • nb
  nb
  20 Jún 2013 v 12:09 |

  Dobry den,
  potrebovala by som poradit, resp. naprogramovat/nastavit/upravit moduly v prestashope, aby som ho mohla spristupnit.Konkretne veci by som upresnila e-mailom. Mozem poprosit o takuto sluzbu? Dakujem :)

  • Administrator
   Administrator
   20 Jún 2013 v 14:57 |

   S Prestashopom nerobíme, ale skúste stránku www.nakoduj.to, tam určite nájdete programátorov, ktorí Vám budú vedieť pomôcť.

 • Jozo
  Jozo
  03 Júl 2013 v 16:26 |

  Dobry den.
  chcel by som sa informovat ohladom povodu tovaru. Akym sposobom ho mam preukazat SOI, ked budem tovar do mojho E-shop-u objednavat napr. cez ebay?
  Dakujem

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

 • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
 • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.