Pravda o krájacích doskách

Pravda o krájacích doskách

Krájacie dosky sú niečím, s čím sa stretávame prakticky každý deň – a napriek tomu o nich vieme žalostne málo. O tom, ktoré z nich sú najšetrnejšie k nožom, ktoré sú najhygienickejšie alebo najjednoduchšie na údržbu, sa dočítate nižšie. A verte, že odteraz si dáte pozor, na čom krájate svoje potraviny.

Drevené dosky – ekologická cesta

Drevo, ako prírodný materiál, je najšetrnejšie k vaším nožom a ich čepele takmer vôbec netupí. Sú však pomerne náročné na údržbu. Nesmú sa umývať v umývačke alebo nechávať namočené vo vode, nakoľko takýmto spôsobom sa drevené póry zväčšia a doska môže prasknúť. Z času na čas je nutné ich poriadne vyčistiť drsnou hubkou a ošetriť akýmkoľvek kuchynským olejom. Takto predĺžite ich životnosť.

Dosky z tvrdeného skla – univerzálne riešenie

Sklené dosky sú trvácne a patria medzi obľúbené najmä kvoli faktu, že si môžete vybrať z neobmedzeného počtu najrôznejších dizajnov. Takéto dosky sa vačšinou používajú na príležitostné krájanie (nakoľko nože tupia najviac spomedzi krájacích dosiek), často však slúžia ako podložka pod horúce alebo jednoducho ako doplnok do kuchyne – vďaka najrôznejším farbám a ilustráciám môžu byť skutočným centrom pozornosti na vašej kuchynskej linke. Umytie v umývačke je samozrejmosťou.

Plastové dosky – hygiena nadovšetko

Najpraktickejšie a najjednoduchšie na údržbu sú plastové dosky, nakoľko ich môžete bez problémov umyť v umývačke alebo pod veľmi horúcou vodou. Pravdou je, že nože tupia o čosi viac, ako drevené dosky. Veľkou výhodou plastových dosiek však je, že ich možno dostať v rôznych hrúbkach – či už preferujete klasické, alebo tenké, doslova „krájacie podložky“, ktoré môžete jednoducho zdvihnúť, prehnúť a vysypať ich obsah kamkoľvek potrebujete – v kategórii plastov máte skutočne neobmedzené možnosti. Hoci sa opotrebúvajú rýchlejšie v porovnaní so sklenými doskami, ich cena je neporovnateľne nižšia a preto ich ľudia častejšie nahrádzajú novými – čo je, z hygienického hľadiska, skvelé. Baktérie sa totiž najradšej ukrývajú práve v zárezoch a dostať ich odtiaľ preč je takmer nemožné. Preto s vašimi nadmieru „dorezanými“ doskami rovno do koša! Pri umývaní plastových dosiek je dôležité nechať ich poriadne vyschnúť na vzduchu a neutierať utierkami, nakoľko takto baktérie najjednoduchšie prenesiete aj na ostatný riad.

To správne riešenie? Jednoznačne farebne kódované dosky

V domácnostiach sa čoraz viac rozmáhajú tzv. farebne kódované dosky. Slúžia ako prevencia pred šírením baktérií. Pokiaľ máte v domácnosti iba jednu univerzálnu dosku, nie je problém preniesť baktérie napríklad zo surovej hydiny na chlieb, a všetci vieme, že toto môže nášmu žalúdku sposobiť nemalé problémy. Faktom je, že zmes baktérií najrôznejšieho pôvodu, ktoré sa ukrývajú na jednej krájacej doske, je častou príčinou zdravotných problémov. Vo všeobecnosti sa dosky kódujú nasledovne: modrá farba sa používa na ryby, zelená na zeleninu a ovocie, červená slúži na surové mäso a biela doska je určená na chlieb a syry.

V našom internetovom obchode www.designea.sk nájdete v ponuke napríklad „Index“ sety 4 farebných dosiek v stojane od známej britskej firmy Joseph Joseph. Záleží iba na vás, či máte záujem o plastový alebo nerezový stojan, resp. či by ste chceli k doskám vlastniť aj farebne kódované nože. Elegantné, praktické a najmä hygienické – tieto „Index“ sety sú nevyhnutnosťou v každej domácnosti.

Nazrite do nášho e-shopu teraz a o pár dní budete mať doma nové dosky a na srdci lepší pocit, že ste urobili niečo pre svoje zdravie. Sekcia „Krájacie dosky

Zdielajte tento článok na sociálnych sieťach

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

  • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
  • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.