Reklama, marketing a zvyšovanie návštevnosti internetového obchodu

Internetový obchod, ktorý chce byť naozaj úspešný a neuspokojí sa len s predajom pár jednotlivcom, sa bez dobrého marketingu určite nezaobíde. V súčasnosti existuje na Slovensku obrovské množstvo e-shopov a ich počet neustále stúpa. Presadiť sa v tak veľkej konkurencii nie je vôbez jednoduché. ALE PREDSA SA TO DÁ!!!

Veľkou chybou mnohých nových no aj tých už dlhšie existujúcich internetových obchodov je práve ignorovanie reklamy obchodu. Podnikateľ si založí internetový obchod, často krát do toho investuje nemalý finančný obnos, a potom so založenými rukami čaká na stovky nových objednávok. Čaká niekoľko mesiacov, čaká rok, no namiesto stoviek objednávok príde len pár za mesiac. Kde sa stala chyba? Obchodník si zabudol položiť dôležitú otázku: Ako sa vlastne zákazníci dostanú na stránku môjho e-shopu?

Čakanie na náhodných návštevníkov je veľmi amatérske a nevypláca sa to. Investícia do marketingu je tou najlepšou voľbou, či už na začiatku alebo aj v ďalšom období fungovania obchodu. Investícia do vhodnej reklamy sa Vám veľmi rýchlo vráti, a potom je už na Vás, aby ste si udržali spokojnosť svojich zákazníkov.

Existujú rôzne spôsoby ako prezentovať internetový obchod a taktiky ako zvýšiť ich návštevnosť. V tomto článku si ich popíšeme len v krátkosti a neskôr si každý spôsob bližšie rozoberieme v samostatných článkoch.

Textová a banerová reklama

Jedná sa asi o najstarší spôsob reklamy na internete, ktorej predchodcom bola reklama v tlačených periodikách. Pri tomto spôsobe reklamy sa zverejňuje Vaša reklama, ktorá môže mať formu textu alebo grafického banera, na iných stránkach. Takáto reklama odkazuje priamo na stránku Vášho e-shopu a užívateľ musí na ňu kliknúť. Preto je dôležité, aby táto reklama zaujala na prvý pohľad a užívateľ bol ochotný na ňu kliknúť a dostať sa tak na Váš e-shop.

E-mail marketing

Jedná sa o veľmi účinný spôsob marketingu. Prostredníctvom emailu môžte rozposlať zaujímavé informácie o Vašej ponuke tisícom ľuďom, ktorí keď ich Vaša ponuka zaujme, navštívia Váš e-shop. E-mail marketing má však svoje pravidlá. Reklamný e-mail môžte poslať len osobám, ktoré Vám predtým na to dali súhlas. Pokiaľ takýto súhlas nemáte, jedná sa o SPAM a na Slovensku tak jednáte protiprávne, z čoho vyplývajú vysoké finančné sankcie. Preto si budujte databázu kontaktov sami, alebo využite služby firiem, ktoré majú vlastné databázy emailov.

Sociálne siete

Pomerne nový a stále sa rozvíjajúci spôsob prezentácie. Stránky ako Facebook alebo Twitter stále rastú na svojej sile a získavajú tisíce nových užívateľov. Zvolením vhodnej stratégie na sociálnych sieťach môžete získať mnoho nových návštevníkov.

SEO optimalizácia

Pojem, ktorý hýbe internetom už dlhé roky. Jedná sa o optimalizáciu webstránky pre vyhľadávače (napríklad Google, Yahoo, Zoznam,...). Dôležité je, aby Váš e-shop mal vo vyhľadávačoch čo najlepšie umiestnenie, tak máte šancu získať mnoho zákazníkov. Pokiaľ Vaša internetová stránka nie je pre vyhľadávače optimalizovaná, ste odsúdený na zánik. Viac o optimalilzácii ako aj o ostatných marketingových možnostiach napíšeme čoskoro v samostatných článkoch.

Keďže náš blog je o internetových obchodoch, predstavili sme si spôsoby online marketingu, čiže prezentovanie sa priamo na internete. Váš internetový obchod môžete samozrejme prezentovať aj ďalšími spôsobmi ako je reklama v novinách, časopisoch, v rádiu, či roznášaním letákov do schránok,... Tieto spôsoby sú však pre e-shopy menej účinné a aj viac finančne náročné.

Mali by sme však ešte spomenúť jednu možnosť, ktorou je sponzoring. Venovaním cien do rôznych súťaží môžte získať spätné odkazy, články a prezentáciu na zaujímavých stránkach, či priamo na rôznych podujatiach. Ak máte napríklad e-shop so športovým tovarom, môžte venovať ceny na športové súťaže a podujatia. Organizátor Vám za to ponúkne reklamné plochy, a tak ste na očiach ľuďom, ktorí sa zaujímajú o šport. Získate tak presne cielenú reklamu za celkom prijateľné náklady.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

  • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
  • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.