SEO optimalizácia internetového obchodu, eshopu

Snáď každý prevádzkovateľ internetového obchodu túži, aby sa práve ten jeho umiestňoval v internetových vyhľadávačoch (napríklad Google) na popredných miestach. Dobré umiestnenie vo vyhľadávačoch Vám zabezpečí veľké množstvo návštevníkov, ktorých môžte premeniť na svojich zákazníkov. Prostriedkom, ako sa dostať na najlepšie pozície je SEO optimalizácia.
 

Čo je to SEO optimalizácia?

SEO je skratka anglického výrazu Search Engine Optimization alebo aj Search Engine Optimisation, čo v preklade znamená optimalizácia pre vyhľadávače. Ľudovo povedané, je to súbor takých metód a technológií, ktoré najviac vyhovujú zložitým algoritmom vyhľadávačov a na ich základe stránky umiestňujú na vyššie pozície. Tým umožníte ľuďom, aby Vás na internete našli. Z toho jasne vyplýva, že hlavným cieľom optimalizácie je zvýšenie návštevnosti eshopu. Čím viac ľudí príde na stránku Vášho internetového obchodu, tým sa zvyšuje aj Váš predaj. A o to predsa ide.

SEO optimalizácia sa delí na dve základné časti a to on-page SEO a off-page SEO. Obe časti sú veľmi dôležité a úspešná optimalizácia si nikdy nevystačí len s jednou z nich.
 

On-page SEO optimalizácia

On-page SEO optimalizácia sa zameriava na viaceré atribúty stránky, ako napríklad:

 • správne štrukturovanie web stránky
  Nadpisy, podnadpisy, zvýraňovanie kľúčových a ich správna hustota v texte, alternatívne popisy k obrázkom,...
 • správne vyplnenie meta tagov stránky
  Každý HTML súbor má svoju hlavičku, v ktorej sa vypisujú mnohé dôležité informácie ako nadpis a popis stránky, či kľúčové slová.
 • kľúčové slová
  Analýza kľúčových slov, ich správny výber a optimalizácia na konkrétne kľúčové slová je náročná veda, ktorá má však v SEO optimalizácii silné postavenie.
 • copywriting
  Kvalitne napísaný textový obsah stránky je nevyhnutný pre každý web, ktorý zamýšľa o umiestneniach na predných pozíciách. Copywriting je jednoducho povedané písanie textov, ktoré sú zaujímavé pre návštevníkov a vhodne napísané pre vyhľadávače.
 • názov domény
  Pokiaľ sa internetový obchod ešte len chystáte otvoriť a zamýšľate sa nad vhodným názvom a teda aj internetovou doménou (url adresou), je výhodné do názvu domény zakomponovať dôležité kľúčové slovo, ktoré vystihuje oblasť Vášho podnikania. Pokiaľ budete predávať napríklad pneumatiky, pre SEO optimalizáciu je vhodné, aby toto slovo bolo zahrnuté v názve domény. Samozrejme mnoho slovných spojení je v prípade slova pneumatiky už obsadených. Je na Vás, aby ste skúsili nájsť riešenie, ktoré je ešte voľné.
 • seo friendly url
  Tzv. adresy v peknom tvare. Čo to znamená si najlepšie ukážeme na príklade. Vo svojom eshope predávate napríklad bundu od výrobcu Husky s názvom Skim. Pokiaľ eshop nemá seo friendly url, adresa na tento produkt môže vyzerať napríklad takto: http://www.mojobchod.sk/index.php?category=1574&product=32458. Adresa v eshope, ktorý seo friendly url má, by adresa mohla vyzerať: http://www.mojobchod.sk/bundy/husky-skim. Pre vyhľadávače je to obrovský rozdiel. Pokiaľ niekto zadá do internetového vyhľadávača výraz "Husky Skim", stránka bez seo friendly url sa umiestní na omnoho horšej pozícii ako tá, ktorá túto technológiu využíva.


Off-page SEO optimalizácia

Hlavnou metódou tejto časti seo optimalizácie je tzv. linkbuilding, čo znamená tvorba spätných odkazov. Jednoducho povedané, umiestňovanie odkazov na Váš eshop na iných stránkach. To sa docieľuje napríklad registráciou v rôznych katalógoch webstránok a eshopov, výmenou odkazov s inými stránkami, nákupom odkazov na zaujímavých stránkach, či písaním príspevkov do rôznych internetových fór.

Zaujímavou metódou je aj publikovanie PR čiže reklamných článkov. Vhodne napísaný článok k Vám môže priviesť nemalé množstvo nových návštevníkov. PR články je vhodné publikovať na stránkach ako sú napríklad katalógy eshopov, alebo na portáloch, zameraných na oblasť Vášho biznisu. PR články môžete uverejňovať aj na našom blogu o internetovom nakupovaní.

 


SEO optimalizácia je náročná a dlhodobá metóda a na jej kvalitné prevedenie treba množstvo znalostí a veľa praxe. Kvalitná SEO optimalizácia preto aj niečo stojí. Tieto náklady sa Vám však rýchlo vrátia v podobe mnohých nových zákazníkov, ktorí by inak Váš eshop medzi mnohými ďalšími ani nenašli. SEO optimalizáciu preto treba zveriť odborníkom, ktorí presne vedia, čo a ako majú robiť. Aj my sa v tejto oblasti už pár rokov pohybujeme. Ak by ste mali záujem dozviedieť sa viac, napíšte nám na Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Za nízky poplatok pre Vás vypracujeme SEO audit Vášho eshopu či webstránky, z ktorého sa dozviete, ako na tom ste a čo pre Vás môžme spraviť, aby ste na tom boli lepšie.

Cieľom tohto článku nie je napísať plný návod, ako si spravíte SEO optimalizáciu svojho eshopu. Na túto tému sú popísané celé knihy, no k jej úspešnému zvládnutiu treba aj množstvo praxe. Chcel som Vám trocha predstaviť metódu, ktorá dokáže na Vašu stránku priviesť množstvo nových zákazníkov. Preto dúfam, že ste sa niečo z článku dozvedeli a budete vedieť správne nasmerovať Vaše ďalšie kroky k úspešnému internetovému obchodu.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

 • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
 • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.