Vrátenie tovaru zakúpeného v internetovom obchode

Možno sa Vám to už stalo. Objednali ste si cez internet tovar, no po jeho doručení a rozbalení ste prišli na to, že Vám z určitých dôvodov nevyhovuje. Dôvodov môže byť naozaj veľa, či už je to veľkosť, farba, štýl, materiál, strih... Takýto tovar budete chcieť určite vymeniť alebo dokonca vrátiť s tým, že požadujete vrátenie peňazí. Aké sú Vaše práva a ako máte postupovať?

V prípade, že chcete internetovému obchodu tovar vrátiť, predávajúci ale aj kupújuci sa riadia Zákonom o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji § 12 zákona č. 108/2000 Z.z. Podľa tohto zákona je spotrebiteľ oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Ak koniec lehoty pripadne na víkend alebo sviatok, termín sa posúva na nasledujúci pracovný deň. Pokiaľ si však predávajúci, čiže internetový obchod nesplnil informačné povinnosti podľa § 10 tohto istého zákona, tak:

 • spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa, keď predávajúci dodatočne splnil informačné povinnosti
 • spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do troch mesiacov od prevzatia tovaru, pokiaľ si predávajúci nesplní informačné povinnosti podľa § 10 ani dodatočne

Informačné povinnosti predávajúceho sú napríklad jeho obchodné meno, sídlo, živnostenské oprávnenie (ak internetový obchod prevádzkuje fyzická osoba), popis tovaru a jeho cena, dodacie podmienky a náklady na dopravu, platobné podmienky, poučenie o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy, adresu predávajúceho, na ktorej môže spotrebiteľ uplatniť reklamáciu alebo sťažnosť. Všetky tieto informácie musí mať internetový obchod na svojej stránke dostupné.

Predávajúci je povinný do uvedených lehôt tovar prevziať a vrátiť spotrebiteľovi najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar vrátane nákladov spojených s objednaním tovaru. Zákazník tak dostane späť aj poštovné, prípadne manipulačné poplatky, netýka sa to však nákladov na vrátenie tovaru. Náklady na vrátenie tovaru, pokiaľ nemá internetový obchod vo svojich obchodných podmienkach stanovené inak, znáša kupujúci. Tovar, ktorý vraciate, musí byť však nepoškodený, čistý, plne funkčný a v originálnom balení. Inak Vám internetový obchod môže poslať sumu zníženú o čiastku zodpovedajúcu opotrebeniu či poškodeniu tovaru. Internetový obchod nenesie zodpovednosť za tovar, ktorý bude prepravcom doručený v poškodenom stave. V takomto prípade internetový obchod nemusí prevziať tovar, a tak nie je povinný odstúpiť od zmluvy.

Ako teda postupovať pri vrátení tovaru internetovému obchodu?

 • v prvom rade informujte predajcu telefonicky alebo e-mailom o svojom úmysle vrátiť tovar
 • tovar predajcovi doručte buď osobne, alebo zašlite poštou či kuriérom (náklady na vrátenie tovaru znáša zákazník)
 • ak tovar posielate, dobre ho zabaľte, aby nedošlo k jeho poškodeniu a balík pre istotu aj poistite
 • balík neposielajte na dobierku! Predávajúci Vám vráti peniaze na bankový účet (do 15 dní), preto nezabudnite predávajúcemu oznámiť číslo svojho bankového účtu, pokiaľ ho nemá.

Pokiaľ máte skúsenosti s vrátením tovaru internetovému obchodu, či už sú kladné alebo záporné, podeľte sa s nimi a napíšte komentár.

Zdielajte tento článok na sociálnych sieťach

Komentáre (24)

 • maros
  maros
  14 Október 2010 v 12:43 |

  zaujima ma ci sa 7dnova lehota tyka aj dorucenia tovaru naspaet internetovemu obchodu ? Dajte mi prosim vediet. Dakujem

  • Administrator
   Administrator
   14 Október 2010 v 15:54 |

   Pokiaľ chcete vrátiť tovar internetovému obchodu, tovar musíte do 7 dní odoslať spolu s písomným odstúpením od zmluvy. Dôležitý je teda dátum odoslania tovaru, nie jeho doručenia. To by potom mohol eshop schválne prevziať balík z pošty až o niekoľko dní, keď už vypršala 7 dňová lehota a Vaše odstúpenie od zmluvy tak neuznať. Určite ale doporučujeme eshop predom informovať o odstúpení od zmluvy. Nezabudnite, že 7 dňová lehota začína plynúť až doručením tovaru, nie jeho odoslaním internetovým obchodom.

 • Janci
  Janci
  06 Júl 2011 v 11:58 |

  Dobrý deň.
  Predčasom sme cez net kúpili jeden výrobok. Mal ale
  závadu, tak sme ho na druhý deň vrátili ako reklamáciu a požadovali
  vrátenie peňazí. V tom nám ale predajca nevyhovel a argumentoval s
  tým, že závadu odstránia a posielajú nám opravený výrobok späť.
  Otázka:
  Je možné takto reklamovaný výrobok vrátiť predajcovi po druhý krát bez
  udania dôvodu s tým, že odstupujeme od zmluvy? (výrobok už nechceme a
  takto by sme prišli iba o náklady na poštovné). Lehota 7 dní na tento úkon by sa
  mala podľa mňa počítať od posledného dodania tovaru, je to tak?.

  Ďakujem za odpoveď.

 • Emil
  Emil
  22 Júl 2011 v 12:36 |

  Dobrý deň,

  zaujímalo by ma vyjadrenie v článku ohľadom zníženia vrátenia sumy za prípadné opotrebenie vráteného tovaru. Na základe čoho obchod definuje výšku zníženia ceny teda i miery opotrebenia tovaru?

 • Sphinx
  Sphinx
  02 August 2011 v 09:52 |

  Ja som uz jeden vyrobok vracal a dnes, musim bohuzial dalsi. Pri prvom som postupoval nasledovne. Napisal som len klasicky text na A4, ktory obsahoval moje udaje, ziadost o vratenie penazi v zmysle zakona (ziadna reklamacia), cislo uctu, na ktoru maju poslat peniaze a podakovanie. K baliku som pribalil aj ich povodnu fakturu a zaslal doporucene postou.

 • ana
  ana
  11 November 2011 v 09:52 |

  Kupila som si cez internet zlate nausnice za 81 eura pre krsna ,ale som si vsimla , ze na jednej nausnicke je na krivo zapinanie ,ktore ide do ucha , ak ich chcem vratit do 7 dni rata sa k tomu aj sobota a nedela ? maju mi vratit plnu sumu aj spotovnym ?

  • Administrator
   Administrator
   18 November 2011 v 15:23 |

   Sobota a nedeľa sa do 7 dní, do ktorých môžete tovar internetovému obchodu vrátiť, nerátajú. Zákon uvádza, že tovar môžete vrátiť do 7 pracovných dní. Pokiaľ Vám k objednávke bolo započítané aj poštovné, vrátiť Vám musia aj to. Nemáte ale nárok na vrátenie poštovného, ktoré platíte za odoslanie tovaru naspäť internetovému obchodu.

 • vlaha
  23 Január 2013 v 09:09 |

  Vrátil som tovar do 7 dní. Predávajúci ho prebral bez problémov. Háčik je v tom,že už prebieha 18-ty pracovný deň od vrátenia tovaru a odstúpenia od kúpnej zmluvy a peniaze za tovar mi neboli vrátené.Upozornil som predajcu emailom-nereagoval.Zavolal som telefónom,bolo mi povedané,že majú veľa práce.ale,že to budú riešiť- zatiaľ nič.Môžem podať podanie na SOI ?

 • sova
  sova
  06 Marec 2013 v 09:34 |

  Podanie na SOI je možné. SOI začne konanie a dá obchodu pokutu. Vrátenie peňazí Vám ale priamo nemôže zabezpečiť. Ak predajca peniaze nevráti (môže byť napríklad platobne neschopný), pomôcť môže iba súd.

 • ludmila
  ludmila
  16 Máj 2013 v 12:28 |

  Kupili sme krovinorez z internetoveho obchodu manzelho poskladal a chcel vyskusat no nesplnal nase predstavy a tak ho chceme vratit do 7 dni uz sme kontaktovali predajcu argumetuje tym ze sme ho skusali ako mame postupovat vyrobok je novy

  • Administrator
   Administrator
   16 Máj 2013 v 19:44 |

   Pokiaľ nebol výrobok použitý a všetko je v stave, ako Vám prišlo, predávajúci nemôže odmietnuť vrátenie tovaru. Píšete, že ste kontaktovali predajcu, ale nenapísali ste jeho stanovisko. Pokiaľ by odmietal vrátenie tovaru, aj tak mu ho pošlite naspäť do tých 7 dní. Možno to nepreberie a vráti sa Vám to, ale Vy budete mať doklad, že ste si svoju povinnosť splnili a nepoužitý tovar ste zaslali naspäť. Nezabudnite si odkladať všetky doklady z pošty, mailovú komunikáciu... S tým sa potom treba obrátiť na SOI podľa toho, pod ktorý kraj daný internetový obchod patrí. Každý internetový obchod by mal mať SOI a ich adresu uvedenú na svojej stránke.

 • Andrea
  Andrea
  21 Máj 2013 v 16:45 |

  mam dotaz, objednavala som oblecenie cez internet, firma BON PRIX, reklamaciu vybavili tak, ze mi nevratili plnu sumu za tovar, zrejme si uctuju nejaky manipulacny poplatok spojeny s reklamaciou, je to mozne? tovar som vratila neposkodeny, zabaleny v povodnom obale, zasielku som poistila

  • Administrator
   Administrator
   22 Máj 2013 v 07:53 |

   Z Vášho dotazu nie je celkom jasné, či sa jednalo o reklamáciu, alebo o vrátenie nového tovaru do siedmich dní. To je rozdiel. Ale predpokladám, že sa jedná o vrátenie tovaru. Pokiaľ bol tovar nepoškodený a v originálnom balení, máte právo na vrátenie plnej sumy, vrátane poštovného, pokiaľ Vám bolo započítané pri objednaní tovaru. Dodávateľ si môže vrátenú sumu znížiť len v prípade, že by vrátený tovar bol poškodený alebo znečistený. Pokiaľ tomu tak nebolo, dožadujte sa dodávateľa o vysvetlenie a argumentujte legislatívou.

 • zákazník
  zákazník
  23 Máj 2013 v 06:20 |

  Objednal som si tovar cez internet s tým, že mi bude doručený na najbližšiu predajňu a tam si ho osobne preberiem, tým pádom nemusím platiť poštovné.
  Teraz som zistil, že ten tovar už nepotrebujem lebo medzitým som dostal niečo podobné. Ako postupovať v tomto prípade? Môžem vrátiť tovar do 7 dní aj v prípade, že išlo o osobný odber? Mám ho teda vrátiť na tú predajňu kde som ho prevzal alebo ho musím poslať posťou na adresu internetového obchodu?

  • Administrator
   Administrator
   23 Máj 2013 v 08:45 |

   Nezáleží na tom, akým spôsobom ste si tovar prevzali, právo na vrátenie tovaru do 7 dní máte. V prvom rade kontaktujte predajcu a treba sa s ním dohodnúť, či máte tovar vrátiť na predajni, kde ste si ho prevzal a vrátia Vám hotovosť, alebo ho máte poslať poštou na adresu prevádzkovateľa eshopu a peniaze Vám pošlú na účet. Pokiaľ to prevádzkovateľ eshopu nemá stanovené inak, nemáte nárok na vrátenie poštovného za poslanie tovaru naspäť.

 • JozeFd
  JozeFd
  26 Máj 2013 v 13:23 |

  Dobry den,
  minuly tyzden som si objednal cez internetovy obchod jeden bicykel. Predajca ho poslal, pekne zabaleny, so vsetkym ako sa patri. Avsak po vybaleni som zistil, ze 2 casti (brzdy a vidlica) nie su tie, co mali byt podla udajov, ktore uvadza na svojej stranke. Po kontaktovani predajcu sa ohradil, ze je to chyba vyrobcu, ze ho to mrzi (o jednej casti dokonca vedel, ze bola vymenena a neoznamil mi to) a ze ak chcem, tak bicykel mozem vratit a posle mi peniaze. S pristupom predajcu som ako tak spokojny, ale v zakone č. 108/2000 Z.z., § 12 ods. 4 sa pise "Náklady na vrátenie tovaru znáša spotrebiteľ len v tom prípade, ak výrobok plne zodpovedal kvalitatívnym požiadavkám a nebol vadný". Znamena to, ze naklady na vratenie rovaru by v tomto pripade hradil predajca?
  Dakujem za odpoved a prajem pekny den.

  • Administrator
   Administrator
   27 Máj 2013 v 09:39 |

   Pokiaľ mal predajca na svojej stránke uvedené informácie, ktoré nezodpovedali skutočnosti, mal by znášať náklady na vrátenie tovaru. A to aj keď nezhodu v popise nezapríčinil priamo on.

 • jAN
  jAN
  26 Máj 2013 v 21:26 |

  Cez internet som si zakupil bicykel avsak neprisiel mi v takej konfiguracii ako predajca uvadza (vymene niektore casti). Bicykel som sa rozhodol vratit a chcem sa opytat, ci v tomto pripade hradi naklady na vratenie tovaru predajca, kedze porusil zákon č. 108/2000 Z.z. § 12 ods. 4.
  Dakujem za odpoved, prajem pekny zvusok dna.

 • ica1973
  ica1973
  05 Jún 2013 v 16:54 |

  V pondelok 3.6.2013 som prevzala od kuriera koberec...
  Po rozbaleni som zistila ze oproti fotke v e-shope je ovela - ovela tmavsi..
  A nesedi farebne do interieru...Hned som kontaktovala kuriersku sluzbu - 4.6.2013 tovar zaslala naspat predajcovi.
  Dnes mi emailom odpovedali ze koberec neprevzali - ze bol zrolovany do sikma a ze je zalomeny - cize neda sa ponuknut dalsiemu zaujemcovi ...Som zaskocena - nakolko koberec bol u nas len rozbaleny - nasledne naspat zabaleny...kedze bol "nalezato" ja som ho nemala ako zalomit...aj ked by som ho zbalila mierne do sikma...Zda sa mi to len - alebo sa chce predajca vyhnut zakonu o vrateni tovaru do 7 dni ...

 • Palci137
  Palci137
  02 Júl 2013 v 18:45 |

  Dobry den
  Dnes 2.7.2013 som si bol vybrat zasielku z internetoveho obchodu jedna sa o mobilny telefon , telefon sice prisiel ale je tam anglicke menu a aj manual v anglictine predajca nemal b e-shope uvedene ze telefon je v anglictine. Predajcovi som sa dovolal a povedal som mu o co sa teda jedna povedal mi ze mi posle do piatku telefon v slovencine a tento co mam ze mu mam poslat potom naspet nejako sa mi tomu nechce verit , a chcel by som vediet do kedy mozem telefon vratit ked som ho kupil 2.7.2013 a co vsetko mam poslat presnejsie ci tam treba aj nejaky list napisat ....

  Dakujem

  • Administrator
   Administrator
   03 Júl 2013 v 15:48 |

   Pokiaľ chcete tovar vrátiť, je to potrebné spraviť do siedmich pracovných dní. Ak Vám teda tovar prišiel 2.7., odoslať ho musíte najneskôr 11.7. Spolu s tovarom zašlite aj list, v ktorom uvediete dôvod vrátenia a bankový účet, na ktorý chcete zaslať sumu zaplatenú za mobil. Vhodné je o tom informovať predajcu vopred emailom.

 • Dominika
  Dominika
  09 Júl 2013 v 19:00 |

  Dobry den, ja mam taky problem ze som si saty objednala nesedeli mi tak som ich vratila neporusene zabalene a cakam stale na peniaze, viac krat som uz kontaktovala majitela stale mi napise ze na dalsi den mi budu vratene na ucet uz presla aj 15 dnova lehota a mierne ma to uz vytaca ako mam postupovat dakujem

  • Administrator
   Administrator
   09 Júl 2013 v 19:59 |

   Treba o tom informovať Slovenskú obchodnú inšpekciu. Každý eshop by mal mať na svojej stránke uvedené kontakty na SOI podľa kraja pod ktorý spadá. Ak to tam nemajú uvedené, nájdite si príslušný kontakt na tejto adrese: http://www.soi.sk/sk/Kontakt.soi Napíšte im o Vašom probléme a rovnako informujte o Vašom postupe aj majiteľa eshopu.

 • Jana
  Jana
  10 August 2013 v 17:19 |

  Dobrý deň, kupila som si mobilnú klimatizáciu ako živnostník, vzťahuje sa na mňa vrátenie tovaru do 7 dní? Klimatizácia vôbec nechladí ako má...za 24 hodín ochladila miestnosť len o 2 stupne...a to je menšia ako 16m2 na ktore je stavaná. Môžem ju vrátiť?

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

 • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
 • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.