Zelený jačmeň - zdravie z prírody

Zelený jačmeň - zdravie z prírody

Zelený jačmeň alebo aj mladý jačmeň je výživový doplnok, ktorý sa získava zo sušenej šťavy z výhonkov z mladého jačmeňa. Jeho výnimočnosť spočíva v bohatej koncentrácii na široké spektrum výživných látok s pozitívnym účinkom na ľudský organizmus.

História Zeleného jačmeňa

Ľudia pestovali jačmeň už v antických časoch. Kultivovali ho pravdepodobne už pred 9 000 rokmi niekde v Ázii. Okrem toho, že sa používal ako potrava, slúžil aj na medicínske účely. Rímski gladiátori jedávali jačmeň, aby z neho nadobudli silu a odolnosť.

Čo obsahuje Zelený jačmeň

V lístkoch zeleného jačmeňa sa nachádza neuveriteľné množstvo minerálov a vitamínov ako aj bielkovín, cukrov a vláknin, ktoré sú esenciálne pre správne fungovanie organizmu. Všetky živiny sa nachádzajú v rastline v prirodzenej forme a viazané na organické zlúčeniny sú vo vyššej miere využiteľné pre naše telo ako syntetické vitamíny a anorganicky viazané minerálne látky, ktoré sa nachádzajú vo väčšine výživových doplnkov. Sýto zelenú farbu majú lístky jačmeňa vďaka vysokému obsahu chlorofylu, ktorý má dezodoračné a dezinfekčné účinky. Podľa japonského vedca Dr. Yosihide Hagiwara, ktorý sa 20 rokov venoval hľadaniu rastliny najbohatšej na výživné látky, označil práve zelený jačmeň za túto rastlinu.

Náš organizmus si pre svoje optimálne fungovanie udržiava mierne zásadité (bázické) prostredie. Naše vnútorné prostredie je však konzumáciou nevhodných potravín, znečisteným životným prostredím, stresom, atď. prekyslené, čo narušuje rovnováhu v našom tele a zaťažujú sa vnútorné orgány. V tkanivách sa nám hromadia kyseliny a nevylúčené pre telo škodlivé látky. Bez rapídnej úpravy stravy a životného štýlu nie je možné dospieť opäť k vnútornej rovnováhe. Práve preto je vhodné užívať zelený jačmeň, ktorý vďaka vysokému obsahu minerálov pomáha nášmu telu zoptimalizovať si acidobázickú rovnováhu.

Zelený jačmeň je aj bohatým zdrojom bielkovín a svojím obsahom prevyšuje naše bežné potraviny. Rastlinné bielkoviny v sušenej šťave zo zelených lístkov mladého jačmeňa sú asi na 90% využiteľné pre náš organizmus a obsahujú 18 z 20 základných aminokyselín. Tieto proteíny sú hlavnými stavebnými zložkami enzýmov v rastline.

Zelený jačmeň je veľmi bohatý nielen na minerály, ale aj na vitamíny. Prekvapuje predovšetkým vysoký obsah vápnika, horčíka, železa, vitamínu C (10 krát viac ako má pomaranč), vitamínu A v porovnaní s bežne konzumovanými potravinami. Z vitamínov sa v zelenom jačmeni nachádza ešte napríklad vitamín B, vitamín E, vitamín K, Beta-karotén, Biotín, Kyselina listová, Niacín a ďalšie. Z minerálov je to bór, draslík, chlór, chróm, fosfor, zinok...

Pri čom zelený jačmeň pomáha?

Podľa Dr. Yosihide Hagiwara má zelený jačmeň pozitívne účinky na nasledujúce zdravotné problémy, indikácie:

 • kožné problémy,
 • pigmentové fľaky, vyrážky,
 • zápcha,
 • anémia,
 • znížená sexuálna potencia,
 • zápach z úst, zapálené ďasná,
 • stres,
 • prevencia nahromadenia cholesterolu v stenách ciev,
 • žalúdočný katar,
 • zvýšená kyselina v žalúdku,
 • pomáha spomaliť starnutie buniek,
 • pomáha pri redukčnej diéte, pôstoch.

Odporúčané použitie Zeleného jačmeňa

1 – 3 krát denne rozpustiť jednu kávovú lyžičku v 2 dl vody alebo v ovocnej šťave a vypiť. Jedna lyžička prášku Zelený jačmeň zodpovedá približne 50-60 gramom čerstvej vytlačenej šťave. Každodenné užívanie sušenej šťavy zo zeleného jačmeňa dodá nášmu organizmu potrebné vitamíny, minerálne látky, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy.

Ktorý zelený jačmeň je skutočne kvalitný?

Na trhu existuje viacero prípravkov zeleného jačmeňa (mladého jačmeňa). Vo väčšine prípravkov, hlavne v tých lacnejších, sa nachádzajú sušené a zomleté listy rastliny. Zelený jačmeň od výrobcu Zelený život je vytlačená usušená šťava z mladých lístkov. Jedná o vysoký koncentrát výživných látok, ktorý je 100%-ne rozpustný vo vode. Vstrebateľnosť a dostupnosť vitamínov, minerálov a ostatných zložiek je v prípade takéhoto prípravku vyššia ako v prípade sušenej, zomletej rastliny.

Zdielajte tento článok na sociálnych sieťach

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

 • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
 • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.