Získajte návštevníkov cez banerovú reklamu a PPC

Význam reklamy je snáď každému podnikateľovi jasný, aj keď sa určite nájdu aj taký, pre ktorých je to mrhanie peňazí. Reklama určite nie je zadarmo, no na druhú stranu, kvalitná reklama dokáže podnikateľovi priniesť naspäť oveľa viac peňazí, ako do nej vložil. Ak chcete, aby Váš internetový obchod navštevovalo čo najviac ľudí, musíte sa im nejakým spôsobom ukázať. Jednou z možností sú reklamné kampane a to buď formou banerovej reklamy alebo PPC systémov.

Banerová reklama

Najstaršia reklama na internete, ktorou stále môžete osloviť masy ľudí, aj keď sa časom objavili nové možnosti reklamy. Svojej trvajúcej popularite vďačí aj novým internetovým technológiám, ktoré klasický statický baner "rozhýbali", vďaka čomu môže baner prezentovať viac informácií pútavejším spôsobom. Obecne platí, že banerová reklama je vhodná predovšetkým vtedy, pokiaľ chcete dať do povedomia nový internetový obchod, novú značku, produkt, alebo zaujímavú akciu či výpredaj prebiehajúci vo Vašom eshope.

Baner môže mať rôzne formáty ako napríklad 1 statický obrázok, alebo animovaný obrázok, či video. V súčasnosti sa najviac využívajú flash animácie, ktoré majú asi najväčšie kreatívne možnosti pre banerovú reklamu. Banery môžu mať aj rôzne rozmery. Väčšinou sa používajú štandardizované rozmery, ale každý prevádzkovateľ webu, ktorý zverejňuje banerovú reklamu, môže mať aj vlastné romzery. Preto je dôležité pred výrobou baneru vedieť, kde sa bude reklama zobrazovať, a aké rozmery baneru zobrazujú.

Vytvorenie reklamného baneru by ste mali nechať na odborníkov, ktorí odvedú profesionálnu prácu v grafickom programe, prípadne vymyslia aj samotný obsah banera. Ceny sa vytvorenie banera sa môžu pohybovať od 20 aj po 200 EUR. Záleži to od jeho veľkosti, či to bude statická alebo animovaná reklama a či obsah dodáte Vy alebo to necháte na firmu, ktorá Vám baner vytvára. Reklama musí byť informačne vecná a pútavá, aby prilákala užívateľa na ňu kliknúť. Nikto nebude čítať dlhý text v banerovej reklame. Ľudí často zaujme aj originalita banera. Nahá žena ponúkajúca opretá o auto nejaké autošampóny už moc ľudí neosloví.

Správne umiestnenie reklamy je veľmi dôležitá vec. Je množstvo väčších či menších webstránok, ktoré ponúkajú umiestnenie reklamy. Preto je potrebné dobre si premyslieť, čo idete prezentovať a pre koho je reklama určená. Môžte si vybrať veľké internetové portály, ktoré navštívia denne desatisíce ľudí a môžte tak osloviť obrovské masy. Pripravte sa však na to, že takáto reklama Vás bude stáť tisíce EUR a väčšinu návštevníkov Vaša ponuka ani nebude zaujímať. Pre internetové obchody sa viac oplatí uverejniť reklamu na stránkach s tématicky rovnakým alebo podobným zameraním. Pokiaľ máte eshop zameraný napríklad na outdoorové oblečenie, svoju reklamu umiestnite na portáloch venujúcim sa turistike, horolezectvu, lyžovaniu či iným outdoorovým športom. Takéto stránky navštívia ľudia, ktorých zaujíma práve Váš tovar. Zaujímavé môže byť aj uverejnenie reklamy na stránkach špecializovaných katalógov, napríklad v katalógu internetových obchodov. Ten navštevujú ľudia, ktorí chcú nakupovať, no ešte nie sú rozhodnutí, v ktorom internetovom obchode nakúpia. Práve tu ich môžte presvedčiť, aby to bolo vo Vašom eshope.

Ceny za banerové reklamy môžu byť rôzne. Závisia predovšetkým od návštevnosti danej stránky a počtu zobrazených stránok, od umiestnenia banera na stránke, či sa nachádza v hornej časti, spodnej časti, alebo na boku, alebo či je na hlavnej stránke alebo niektorých podstránkach. Cena sa uvádza buď za CPT čo je vlastne cena za 1000 zobrazení a cena sa tu môže pohybovať od pár jednotiek EUR po nejakých 20-30 EUR. Ďalšia možnosť je cena za mesiac zobrazovania a tá sa pohybuje od desiatok až po stovky EUR za mesiac.

PPC reklama

Pokiaľ chcete zacieliť reklamu priamo na potencionálnych zákazníkov, ktorí hľadajú konkrétne produkty, je vhodnejšou a efektívnejšou formou textová reklama PPC. PPC je skratka anglického výrazu Pay Per Click, čo znamená, že platíte len za kliknutie na reklamu a nie za každé jej zobrazenie. Najznámejší PPC systém u nás je Google AdWords, ktorý zobrazuje textové reklamy prednostne pred výsledkami vyhľadávania alebo vedľa nich na základe vyhľadávaného kľúčového slova. A práve v tom je sila tohto systému. PPC reklamu viete presne zacieliť a to zvolením si väčšieho množstva správnych kľúčových slov, pri vyhľadávaní ktorých sa Vaša reklama zobrazí. Okrem vyhľadávača sa môže PPC reklama zobrazovať aj na rôznych partnerských webstránkach Googlu. Tu si môžte vybrať zameranie stránok, na ktorých sa má Vaša reklama zobrazovať. Ak vo Vašom eshope ponúkate pneumatiky, vyberiete si stránky obsahovo zamerané na motorizmus... Podobne fungujú aj ďalšie PPC systémy. U nás je ešte veľmi populárny eTarget.

V PPC systémoch si pre každé kľúčové slovo vyberiete cenu, ktorú ste za kliknutie ochotný zaplatiť. Samozrejme čím hľadanejšie slovo alebo výraz, tým vyššiu cenu za kliknutie musíte nastaviť. Oba systémy majú nástroje na to, aby ste zistili približnú cenu slova. Ďalej si zvolíte kredit, ktorý do reklamy chcete investovať. Vaša reklama sa bude zobrazovať, pokiaľ budete mať kladný kredit. Ten si môžete kedykoľvek doplniť. Takto máte kontrolu nad tým, koľko Vás reklama stojí a vďaka štatistickým funkciám systému vidíte, aká úspešná Vaša reklamná kampaň je.

Veľkou výhodou PPC reklamy je aj fakt, že ju môžte kedykoľvek zastaviť a opätovne spustiť, alebo meniť kľúčové slová či text reklamy. Nevýhodou môže byť veľká konkurenčnosť niektorých slov, ktoré potom príliš stúpajú na cene. A taktiež fakt, že pri hľadaní tých najlepších nastavení v systéme, musíte stráviť určitý čas, aby bola reklamná kampaň pre Vás čo najefektívnejšia.

Ktorá reklama je výhodnejšia?

Ťažko presne odpovedať na túto otázku. Obe Vám dokážu na stránku priviesť mnoho návštevníkov. Dobre vytvorený grafický baner umiestnený na správnej webstránke môže osloviť veľa ľudí, ktorí síce nemusia hneď u Vás nakúpiť, ale dostanete sa do ich povedomia. A keď raz budú chcieť nakúpiť tovar, ktorý ponúkate, spomenú si na Vás. PPC reklama osloví predovšektým ľudí, ktorí už chcú nakúpiť a aj vedia čo. Z krátkodobého hľadiska je preto PPC určite výhodnejšia. Zanevrieť však na banerovú reklamu by bola škoda. Vizuálna reklama stále dokáže robiť divy.

Komentáre (0)

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

Zrušiť Odosielam komentár ...

Nakupujem z domu - katalóg internetových obchodov

  • Prehľadný zoznam slovenských internetových obchodov, vďaka ktorému sa stane Vaše online nakupovanie jednoduchším.
  • Máte internetový obchod, ktorý sa ešte nenachádza v katalógu Nakupujem z domu? Neváhajte zaregistrovať sa a získať tak ďalších potencionálnych zákazníkov.